Sunday, January 3, 2010

Meijer Matchups - 1/3/2010



Tyso Grilled Chicken Strips - 2/$5
- Use $.55/1 MFC from 1/3/10 Smart Source
Final Cost = 2/$3

Honey Nut Cheerios - $1.67
- Use $2/2 Printable - Final cost = $.67/ea.
- Use $1/3 MFC from 12/13/09 or 1/3/10 General Mills Every Day Saver - F.C. = $1.37

California Head Lettuce - $.77/head
Tide Stain Release - 36 oz - $5
- Use $1/1 MFC from 12/27/09 P&G Brand Saver
Final Cost = $4

Yoplait Yogurt - 10/$4
- Use $.60/6 MFC from 1/3/10 Smart Source
Final Cost = $.30/ea.

Campbell's Select Soup - $.99
- Use $.50/2 MFC from 1/3/10 Smart Source
Final Cost = $.49/ea.

Marzetti Salad Dressings - 2/$5
- Use .50/1 Printable
Final Cost = $1.50/ea

Gorton's Premium Fillets - $4.99
- Use $/1 MFC from 1/3/10 Red Plum
Final Cost = $3.99

Coffee-Mate Creamer 16 oz - $.99
- Use $1/1 Printable (Click on special offers at top of page, then on coupons)
Final Cost = FREE

Tyson Family Pack Boneless Chicken - $3.99
- Use $1/1 MFC from 10/18/09 Smart Source
Final Cost = $2.99

Jolly Time Popcorn - $2.29
- Use $1/1 Printable
Final cost = $1.29

General Mills Cereal - $2.50
Note: Purchase any 4 and get $4 off instantly at the register. If you received coupons through My Blog Spark, now is the perfect time to use them.

Barilla Pasta - $.89
- Use $1/4 Meijer Mealbox coupon
Final Cost = $.64/ea.

Nestle Ritz Crackers, Rit Bits or Toasted Chips - $2.37
- Use $1/2 MFC from Nestle Home Mailer
Final Cost = $1.87/ea.

Buy Any 4 Kelloggs Products 3 oz or larger and Get One Free
Note: If you printed the Buy 1 Get 1 Free Special K Cereal Coupons - Now is the time to use them.

Special K Cereal - $2.50
- Use Buy 1 Get 1 Printable (previously mentioned - prints no longer available)
Final Cost = 2/$2.50 or $1.25/ea.
Purchase 4 and use (2) Printable - Final Cost = 5 boxes for 5 or $1/ea.

Special K Crackers - $2.37
- Use $1/2 MFC from 1/3/10 Smart Source
Final Cost = $1.87
Final Cost for 5 = $1.49

Special K Protein Shakes - $2/$10
- Use $1/2 MFC from 1/3/10 Smart Source
Final Cost = 2/$9 or 4.50/ea.
Final Cost for 5 = $3.60/ea.

Special K Bars - $2.49
- Use $1/2 MFC from 1/3/10 Smart Source
Final Cost = $1.99/ea.
Final Cost for 5 = $1.59/ea.

Campbells Soup At Hand - $1.59
- Use $1/4 Meijer Mealbox Coupon
Final Cost = $1.34/ea.

Campbell's Canned Pasta without Meat - 6/$3 or $.50/ea.
- Use $1/4 Meijer Mealbox coupon
Final Cost = $.25/ea.

Campbell's Chicken Noodle or Tomato Soup - $.59
- Use $.40/4 MFC from 1/3/10Smart Source
Final Cost = $.39/ea.

Kibbles N Bits 16-17.6 lb - $8.99
- Use $2/1 MFC from 12/6/09 Red Plum
Final Cost = $6.99

9 Lives 4-Pk - 4/$5 or $1.25/ea.
- Use $1/3 MFC from November All You Magazine
Final Cost = $.91/ea.

These are the best deals I see this week at Meijer. As it has been taking so long to do the matchups, I will start putting up on the best deals for the store any given week.





Have you joined Smiley yet?
This post is part of the Becentsable Gathering

No comments:

Post a Comment

Sunday Coupon Preview 2