Sunday, December 20, 2009

The Cheapest Easiest Cookies To Make

Seems like these days you are being asked to make cookies for everything. You've got your kids parties at school and don't forget Girl Scouts and Boy Scouts and Day Care parties and don't forget the office luncheons and the Ladies Auxiliary and your hubby's office party, etc.

Whatcha gonna make...Peanut Butter cookies, Sugar Cookies, Brownies, Oatmeal Cookies, or do you go for the fancier kind like Chocolaty Carmel Thumbprints, or Toffee Bars or maybe Brown-Sugar Hazelnut Bars and we can't forget the famous Lemon Bars. They are all awesome cookies and everybody loves them and everyone loves making them as well. But with today's economic times, when you are stressed enough as it is trying to pay the bills and buy the Christmas gifts, why strain your wallet any further by spending a small fortune buying the ingredients to make all of these goodies. Why not try an old standby that everyone loves, is the easiest cookie in the world to make and cost pennies. What cookie is that?

The shortbread cookie of course. Now don't turn your nose up....you know when you see that familiar can at the office you know what is going to be inside and you KNOW you are going to grab one or two.

Three ingredients:
1-1/4 cup flour
1/2 cup butter
3 tablespoons sugar

Make sure the butter is softened, mix them all up and away you go. Sprinkle a little bit of flour on the counter, or board, or whatever you use and roll them out to about 1/4 inch thickness. Use your favorite little cookie cutters or make little circles or little squares or whatever you like. Sprinkle a little sugar on top and there you go. Turn the oven on 325 and cook for 20 to 25 minutes.

Now let's look at the cost.
Flour cost = $.6 - I purchased the Flour for $1 a couple of weeks ago at SuperValu (I told posted it in the machups) when they were on sale and there was a coupon (Golden Medal)

Sugar = Free (Remember when Meijers had the Kool-Aid/Sugar special. You purchased 20 packets of Kool-Aid and get $2 off sugar.) You bet I was there.

The butter I purchased at Wal-Mart for $1.50 for a package of 4 sticks. You use 1 stick per recipe. So that cost = $.37

So for a grand total of $.43 I made two dozen cookies.

I only use real butter when baking cookies, but I'm sure you could use something like I Can't Believe It Isn't Butter which you can get free on occassion with the right coupons which would make your cost even cheaper.

So there you have a couple of dozen cookies for change. It's easy and very cheap on your pocket book which is exactly what you are after. If you have a cookie press, you can make great little designs.

No comments:

Post a Comment

Sunday Coupon Preview 2