Monday, February 8, 2010

Meijer's Matchups 02/06/2010

Sorry for getting these up so late but was with the soldiers all weekend so am just now getting to this.  In the interest of time, I am only going to put up what I feel are the best deals.

Johnsonville Breakfast Pork Sausage Links or Patties (12 oz.), 2/$4

- Use $.55/1 MFC from 1/17/2010 Smart Source + $1/1 Meijer Mealbox Coupon
Final Cost = FREE

Post Cereal, $1.69 (Raisin Bran, Cocoa or Fruity Pebbles, Golden Crisp, Honeycomb)
- Use $2/1 Printable - Final Cost = FREE (I told you about this coupon a week ago)
- Use $1/2 MFC from 1/17/2010 Smart Source - Final Cost = $1.19/ea.

Birds Eye Steamfresh (10-12 oz.), $1.25

- Use $.50/1 MFC from 1/10/2010 Smart Source - F.C. = $.25/ea.
- Use $.50/1 Select Birds Eye Steamfresh Product - F.C. = $.25/ea.
- Use $1/4 Birds Eye Food Product printable - F.C. = $1/ea.

Mejer Gallon Milk - $1.98 (Limit 4)

Silk Soymilk (64 oz.), $2.94 (Purchase 2)
- Use $.75/1 Printable + $1/2 Meijer Mealbox coupon
- Use $.55/1 MFC from 1/17/2010 Smart Source + $1/2 Meijer Mealbox coupon
Final Cost = $1.44/ea.

Del Monte Tomatoes (14.5 oz.), $0.99
- Use $1/4 MFC from 2/7/2010 Red Plum + $1/5 Meijer Mealbox Coupon

- Use $1/4 Del Monte Product printable + $1/5 Meijer Mealbox coupon
Note:  This is one of those times when you end up with odd amounts of product.  To do the deal completely, you need to purchase 20 products for everything to come out even.  However, at a cost of $.59/ea. I don't feel this is a time to purchase 20.  If you really need the tomatoes then purchase just 5.


Fast Fixin' Chicken (26-36 oz.), $3.99 - Purchase 2 and get $2 instantly at checkout.

- Use $1/1 Fast Fixin' or Fast Classics Product printable
- Use $1.25/1 MFC from January All You Magazine
- Use $1/1 Fast Fixin' Product printable
- Use $1/1 MFC from January All You Magazine
- Use $.75/1 MFC from October All You Magazine
Final Cost = $1.74 to $1.99

McCormick Bag 'n Season, Steamers, or Slow Cookers, $0.99

- Use $.25/2 MFC from 1/24/2010 + $1/4 Meijer Mealbox coupon
Final Cost = $.49/ea.

Kellogg's Fruit Snacks (9 oz.) or Yogos (4.2-4.8 oz.), 3/$5 or $1.66/ea.
- Use $.50/1 Printable + 1/2 Meijer Mealbox coupon

Final Cost = $.16/ea.

Dannon Yogurt (6 oz. cups), 10/$4 or $.40/ea. - Purchase 6
- Use $.60/6 MFC from 1/3/2010 or 1/31/2010 Smart Source - F.C. = $.23/ea.

- Use $1/10 MFC from 1/3/2010 Smart Source - F.C. = $.30/ea.

Breakstone Sour Cream - $1.29
- Use $1/2 Printable
Final Cost = $.79/ea.

Cesar Canine Dog Food - $.75 (Petie loooooveeesssss these!)

- Use Buy 1 Get 1Free MFC from 1/24/2010 Red Plum
Final Cost = $.38/ea.
These are the best items I see this week. 








This post is part of the Becentsable Gathering
Compensated Affiliate

No comments:

Post a Comment

Sunday Coupon Preview 2