Sunday, August 2, 2009

Meijer 08/02/2009 to 08/08/2009




Here's the best I could come up this week for Meijers:

Kellogg's Frosted Mini-Wheats - $1.99
- Use $1/2 MFC from 8/2 Kellogg's/Keebler Flyer
Final Cost = $1.49/ea.

Kellogg's Nutri-Grain Bars - $1.99
- Use $2/1 MFC from 8/2/09 Kellogg's/Keebler Flyer
Final Cost = $1.49/ea.

Oscar Mayer Meat Weiners - 3/$5 or $1.66/ea.
- Use $1/2 MFC from 6/21/09 Smart Source
Final Cost = $1.16/ea.

Hillshire Farm Deli SelectLunchmeat - 2/$6 or $3/ea.
- Use $.55/1 MFC (raised to $1) from 7/26/09 Red Plum
Final Cost = $2/ea.

Gorton's Grilled Salmon or Tilapia Fillets - $4.99
- Use $1/1 MFC from 7/26/09 Smart Source
Final Cost = $3.99

Barilla Pasta - $.77/ea.
Purchase 4 and use $1/4 Meijer Mealbox printable
Final Cost = $.52/ea.

General Mills Cereal - $2.19
- Use $1/2 MFC from 7/12/09 Smart Source or August All You Magazine
Final Cost = $1.69

Keebler Chips Deluxe - 2/$5 or $2.50/ea.
- Use $1/2 MFC from 8/2/09 Kellogg's/Keebler Flyer
AND
- Use $1/2 Meijer Mealbox printable
Final Cost = $1.50/ea.

Cheez-It Crackers - 2/$5 or $2.50/ea.
- Use $.75/1 Printable (raised to $1)
Final Cost = $1.50/ea.

Hunt's Ketchup 24 oz bottle - $1/ea.
- Use $.20/1 MFC (doubled) from 6/2/09 Smart Source
Final Cost = $.60/ea
OR
- Use $1/2 MFC from August All You Magazine
Final Cost = $.50/ea.

Dannon Yogurt - 10/$4 or $.40/ea.
- Use $.60/6 MFC (raised to $1) from 7/19/09 Smart Source
Final Cost = $.30/ea.

Jell-O Ready To Eat Pudding or Gelatin - 2/$4 or $2/ea.
- Use $.50/1 MFC (doubled) from 7/12/09 Smart Source
Final Cost = $1/ea.
Note: Purchase 2 and gta a Cool Whip 7 oz Aerosol Can FREE

Banquet Meals - $.89
- Use $1/4 MFC from August All You Magazines
Final Cost = $.64/ea.

Fast Fixin Chicken - 2/$8 or $4/ea.
- Use $.75/1 MFC (raised to $1) from August All You Magazine
Final Cost = $3/ea.
Note: Purchase two Fast Fixin Chicken and Get One Popsicle Brand Popsicles 12 ct FREE

Totinos Pizza Rolls - 4/$10 or $2.50/ea.
- Use $.40/2 MFC (doubled) from 7/12/09 Smart Source
Final Cost = $2.10/ea.

Pillsbury Savorings - 4/$10 or $2.50/ea.
- Use $1/1 Printable
Final Cost = $1.50/ea.

Land O'Lakes - 2/$5 or $2.50/ea.
- Use $.40/1 MFC (doubled) from 7/19/09 Smart Source
Final Cost = $1.70/ea.

Kraft Deluxe Macaroni & Cheese Dinners or Velveeta Shells & Cheese Dinners - 3/$5 or $1.66/ea.
- Use $1.50 Printable- You will need to register for this site. Once you log on scroll down until you find the Kraft Macaroni and Cheese advertisement.
Final Cost = $91/ea.

Nabisco 100 Calorie Snacks - 3/$6 or $2/ea.
- Use $.75/2 MFC (raised to $1) from 7/1/09 Red Plum
Final Cost = $1.50/ea.

Planters Bars - $2.39
- Use $1/2 MFC from 6/28/09 Smart Source
Final Cost = $1.89/ea.

Ragu Pasta Sauce - 2/$3 or $1.50/ea.
- Use $.60/2 MFC (raised to $1) from 8/2/09 Red Plum
AND
- Use $1/2 Meijer Mealbox printable
Final Cost = $.50/ea.

Skippy Peanut Butter - 3/$4 or $1.33/ea.
Purchase 2
- Use (2) $.40/1 MFC from 8/2/09 Red Plum
AND
- Use $1/2 Meijer Mealbox printable
Final Cost = $.06 for 2 or $.03/ea.

Hellman's Mayonnaise - 2/$5 or $2.50/ea.
- Use $.50/1 MFC from 6/28/09 Red Plum
Final Cost = $1.50/ea.

Beech Nut Stage 2 Baby Foods - 10/$4 or $.40/ea.
Purchase 16 and use $2/16 MFC from 8/2/09 Smart Source
Final Cost = $.27/ea.

Suave Lotion - 3/$5 or $1.66/ea.
Purchase 3 and use $1/1 MFC from 8/2/09 Red Plum
Final Cost = $.66/ea. + 1 Free Suave Shampoo or Conditioner

Suave Shampoo or Conditioner - 3/$5 or $1.66/ea.
Purchase 5 and use (2) $.50/1 MFC (doubled) from 8/2/09 Red Plum
Final cost = 5 for $.92/ea.

Suave Body Wash - 3/$5 or $1.66/ea.
- Purchase 3/Get 1 Shampoo or Conditioner Free
- Use (3) $.75/1 MFC (raised to $1) MFC from 5/17/09 or 8/2/09 Red Plum
Final Cost = $.66/ea. + 1 Free Shampoo or Conditioner

No comments:

Post a Comment

Sunday Coupon Preview 2