Sunday, August 23, 2009

Krogers Matchups 08/17/2009 to 08/22/2009




Kroger Matchups - 08/24/2009 to 08/30/2009
Kroger is continuing their Mega Event. Remember, when you purchase 10 products you get $5 off instantly at the register. You can get great deals on the Hamburger Helper that I found for $.80/box (4 varieties). Scenario is to purchase 9 of the Hamburger Helper ($.80/ea.) and 1 Stacy's Pita Chips. Total Product cost = $9.69. Use (3) $.75/1 Printables (raised to $1) + (1) $1/1Printable on Stacy's + Get $5 for purchasing 10 producs. Final Cost = $.69. SWEET!
You can also match the Hamburger Helper up with the Pillsbury items to get pretty good savings as well.
Another great week to shop at Krogers! I'll check the store tomorrow to see if they have added any additional items not listed in the store ad. Now...get to Krogering!

Carefree To Go - $1.19
- Go here for a $.50/1 Printable (doubled)
Final Cost = $.19

Carefree Original and Long Pads - $3.29
- Go here for a $.50/1 Printable
Final Cost = $2.29

Stacy's Pita or Bagel Chips - $2.49 (MEGA)
- Use $1/1 Printable
Final Cost = $1.49

Pillsbury Simply Cookie Dough - $2.57 (MEGA)
- $.55 Printable (raised to $1) - Final Cost = $1.57
- $.55 Printable (raised to $1) - Final Cost = $1.57

Pillsbury Crescent Rolls - $1.49 (MEGA)
- Use $.50/2 Printable - Final Cost - $.99

Pillsbury Grands - $1.49 (MEGA)
- Use $.35/1 MFC (doubled) from 7/2 Smart Source -Final Cost = $.79
- Use $1/2 Printable - Final Cost = $.99
- Use $1/2 Printable - Final Cost = $.99
- Use $1/2 Printable - Final Cost = $.99

Pillsbury Ready To Bake Cookie Dough - $1.70 (MEGA)
- Use $1/2 Printable - Final Cost = $1.20/ea.
- Use $1/2 Printable - Final Cost = $1.20
- Use $.55/1 MFC (raised to $1) from 7/12/09 Smart Source - Final Cost = $.70

Pillsbury Grands Sweet Rolls - $1.49 (MEGA)
- Use $.40/2 Printable - Final Cost = $1.09
- Use $.40/2 Printable - Final Cost = $1.09
- Use $.40/2 Printable - Final Cost = $1.09

Yoplait 6 packs - $2.49 (MEGA)
- Use $.80/2 Printable (raised to $1) - Final Cost = $2.09
- Use $.40/1 Printable (doubled) - Final Cost = $1.69
- Use $.80/2 Printable (raised to $1) - Final Cost = $2.09
- Use $.35/1 MFC (doubled) from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $1.79

Yoplait + Digestive 4-Pack - $2.49 (MEGA)
- $1/1 Printable - Final Cost = $1.49
- $1/1 Printable - Final Cost = $1.49

Pepsi Product 2 Litres (all brands) - $1.29 (MEGA)

Tostitos Chips - All Brands - $2.38 (MEGA)

Tostitos Dips - All Brands Except Sweet & Spicy Summer Salsa - $2.38 (MEGA)

Tostitos Dip - Sweet & Spicy Summer Salsa - $3.29 (MEGA)

Quaker Rice Cakes - All Varieties - 3.52 oz bag - $.99 (MEGA)

Orville Redenbacher's Popcorn (3-4 pack box) - $2.33
- Use $.40/1 MFC (doubled) from 8/2/09 Smart Source - Final Cost = $1.53

Pillsbury Toaster Strudel (All varieties) 6 ct. - $1.99 (MEGA)
- Use $.55/2 Printable -Final Cost = $1.49
- Use $55.2 Printable - Final Cost = $1.49

John Morrell Smoked Sausage, Bologna, Hot Dogs - 10/$10 (no coupon out there but go here for a Buy One Get One Free printable on John Morrell Off The Bone Lunchmeat coupon)

- Use $1/5 Printable - Final Cost = $1.60/ea.

Totinos Pizza Rolls 40 ct. - $2.99 (MEGA)
- Use $.55/2 Printable (Raised to $1) - Final Cost = $2.49
- Use $.55/2 Printable - (Raised to $1) - Final Cost = $2.49
- Use $.55/2 Printable Smart Source - Final Cost = $2.49

Betty Crocker Warm Delights - $1.99 (MEGA)
- Use $.50/1 Printable - Final Cost = $.99
- Use $.50/1 MFC (doubled) MFC from 6/28/09 or 8/9/09 Smart Source - Final Cost = $.99

Betty Crocker Cookie Mix - 17.5 oz. - $1.99 (MEGA)
- Use $.40/1 MFC from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $1.19

Betty Crocker Frosting - $1.67 (MEGA)
- Use $.50/1 MFC (doubled) from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $.67

Betty Crocker Brownies - $1.99 (MEGA)
- Use $.75/2 Printable - Final Cost = $1.49/ea.
- Use $.75/2 MFC (raised to $1) from 6/28/09 Smart Source - Final Cost = $1.49/ea.

General Mills Cheerios, Fruity Cheerios, Golden Grahams, Total, Trix, Cocoa Puffs, Cinnamon Toast Crunch - $1.99 (MEGA)
- Use $.55/1 Printable (raised to $1) for Trix - Final Cost = $.99
- Use $.75/1 MFC (raised to $1) for Total - Final Cost = $.99
- Use $1/2 MFC for (Cheerios & Fruity Cheerios) - from 8/16/09 Smart Source - Final Cost = $1.49/ea.
- Use $1/2 MFC for any General Mills cereal from August All You Magazine - Final Cost = $1.49/ea.

Quaker Granola Bars - All Varieties - $1.99 (MEGA)
- Use $1/1 MFC on True Delights from 6/28/09 Red Plum - Final Cost = $.99
- Use $1/1 Printable - Final Cost = $.99

Betty Crocker Fruit Snacks - All Varieties - $1.99 (MEGA)
- Use $.40/1 Printable (doubled) on Shapes - Final Cost = $1.19
- Use $.50/2 Printable (doubled) Fruit By The Foot - Final Cost = $1.49
- Use $.40/1 Printable (doubled) on Shapes - Final Cost = $1.59
- Use $.50/2 Printable (doubled) Fruit By The Foot - Final Cost = $1.49
- Use $.502/ MFC (doubled) on various products from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $1.49/ea.

Nature Valley Granola Bars - $2.49 (MEGA)
- Use $.40/1 Printable (doubled) - Final Cost = $1.69
- Use $.70/2 MFC (raised to $1) from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $1.99/ea.
- Use $.40/1 Printable - Final Cost = $1.69/ea.

Chex Mix Bars - $2.49 (MEGA)
- Use $.60/1 Printable - Final Cost = $1.49
- Use $1/1 MFC from 6/28/09 Smart Source - Final Cost = $1.49
- Use $1/1 MFC from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $1.49

Aunt Jemima Pancake Mix 32 oz. - $2.59 (MEGA)
- Use $1.50/2 Printable - Final Cost = $1.84/ea.
- Use $1/2 MFC from 5/3/09 Red Plum - Final Cost = $2.09

Aunt Jemima Syrup - $3.79 (MEGA)
- Use $1.50/2 Printable - Final Cost = $1.84/ea.
- Use $1/2 MFC from 5/3/09 Red Plum - Final Cost = $3.29

Quaker Life Cereal, Regular, Maple Brown Sugar, Oatmeal Squares - $1.99 (MEGA)
Quaker Instant Oatmeal - All Varieties - $2.49 (MEGA)
Captain Crunch Regular & Peanut Butter - $1.99 (MEGA)

Old El Paso Shells - Flour & Corn - $1.49 (MEGA)
- Use $.60/2 Printable - Final Cost = $.99

Old El Paso Kits - $2.49 (MEGA)
- Use $.60/2 Printable - Final Cost = $1.99/ea.

Old El Paso Refried Beans - $1.49 (MEGA)
- Use $.60/2 Printable - Final Cost = $.99

Hamburger Helper - $1.34 (MEGA)
- Use $.75/3 MFC (raised to $1) from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $1/ea.
- Use $.75/3 Printable - Final Cost = $1/ea.
- Use $.75/3 Printable - Final Cost = $1/ea.Final Cost = $.46
- Use $.75/3 MFC (raised to $1) from 8/9/09 General Mills Easy Saver - Final Cost = $.46
Note: I found 4 flavors for $.80/ea. which makes this a much sweetier deal.
Beechnut Stage 2 Baby Food - 25/$10 or $.40/ea.
- Purchase 16 ($6.40) and use $2/16 MFC from 8/2/09 Smart Source
Final Cost = $.25/ea.
Aquafresh Iso-Active Toothpaste $2.97
- Use $1/1 Printable
Final Cost = $1.97

Produce
- Kiwi Fruit - 3/$1
- Green Bell Peppers - $.68
- Green Cabbage - $.25/ea.


No comments:

Post a Comment

Sunday Coupon Preview 2